

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Bidirectional |
| Working Voltage | 5 V |
| Peak Pulse Current | 3 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 5.5 V |
| Min Breakdown Voltage | 5.5 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 7.2 V |
| Power Line Protection | No |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Voltage ESD Contact | 10 kV |
| Diode Capacitance | 2.9 pF |
| RoHS | Compliant |
Stock: 66807
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08720
Ext.Price$0.08720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08720 | $0.08720 |
| 10 | $0.06070 | $0.60700 |
| 50 | $0.04088 | $2.04400 |
| 100 | $0.02753 | $2.75300 |
| 500 | $0.02693 | $13.46500 |
| 1000 | $0.02565 | $25.65000 |
| 3000 | $0.01752 | $52.56000 |
| 5000 | $0.01693 | $84.65000 |
